National Assembly of the Republic of Bulgaria - Home
National Assembly
of the Republic of Bulgaria
Members of parliament
Export in XML Export in XLS Export in CSV
PAVEL DIMIRTOV SHOPOV
PAVEL DIMIRTOV SHOPOV
  • Date of birth : 13/09/1955 Plovdiv, Bulgaria
  • Profession: Jurist;
  • Languages: Russian;
  • Political force: United Patriots - NFSB, ATAKA and IMRO 9.31%;
  • Constituency: 29-HASKOVO;
  • Member of the previos NA: 36th NA; 37th NA; 40th NA; 41st NA; 42nd NA;
  • E-mail: pavel.shopov@parliament.bg
Parliamentary activity
44th National Assembly
Member 19/04/2017 - present
Parliamentary Group "United Patriots"
Member 19/04/2017 - present
Committee on Agriculture and Foods
Member 10/05/2017 - 14/06/2017
Committee on Religion and Human Rights
Deputy Chairperson 10/05/2017 - present
Friendship group Bulgaria - Serbia
Deputy Chairperson 23/06/2017 - present
Friendship group Bulgaria - Russia
Member 23/06/2017 - present
Friendship group Bulgaria – Italy
Member 23/06/2017 - present
Friendship group Bulgaria - Iran
Member 23/06/2017 - present
Friendship group Bulgaria - Armenia
Member 23/06/2017 - present
Presented Bills
Parliamentary control