National Assembly of the Republic of Bulgaria - Home
National Assembly
of the Republic of Bulgaria
Members of parliament
Export in XML Export in XLS Export in CSV
TODOR BAYCHEV BAYCHEV
TODOR BAYCHEV BAYCHEV
  • Date of birth : 11/04/1973 Karnobat, Bulgaria
  • Profession: Jurist;
  • Languages: English;Russian;
  • Political force: BSP for Bulgaria 27.93%;
  • Constituency: 2-BURGAS;
  • Member of the previos NA:
  • E-mail: todor.baychev@parliament.bg
Parliamentary activity
44th National Assembly
Member 19/04/2017 - present
Parliamentary Group "BSP for Bulgaria"
Member 19/04/2017 - present
Committee on Religion and Human Rights
Member 10/05/2017 - 09/11/2017
Committee on Legal Affairs
Member 09/11/2017 - present
Friendship group Bulgaria - Germany
Member 23/06/2017 - present
Friendship group Bulgaria - Spain
Member 23/06/2017 - present
Friendship group Bulgaria - Russia
Member 23/06/2017 - present
Presented Bills
Parliamentary control