National Assembly of the Republic of Bulgaria - Home
National Assembly
of the Republic of Bulgaria
Members of parliament
Export in XML Export in XLS Export in CSV
STANISLAV IVANOV POPOV
STANISLAV IVANOV POPOV
  • Date of birth : 21/12/1980 , Bulgaria
  • Political force: PP GERB 33.54%;
  • Constituency: 6-VRATSA;
  • Member of the previos NA:
  • E-mail: stanislav.popov@parliament.bg
Parliamentary activity
44th National Assembly
Member 26/09/2018 - present
Parliamentary group of PP "GERB"
Member 26/09/2018 - present
Energy Committee
Member 18/10/2018 - present
Friendship group Bulgaria - Brazil
Member 01/11/2018 - present
Friendship group Bulgaria - Canada
Member 01/11/2018 - present
Friendship group Bulgaria – France
Member 01/11/2018 - present
Friendship group Bulgaria - the Netherlands
Member 01/11/2018 - present
Friendship group Bulgaria - Japan
Member 07/11/2018 - present
Presented Bills
Parliamentary control